Ekonomi

Petrol yükselişin ardından sakinleşti

ABD ham petrolü, Ocak 2019’dan bu yana en uzun yükselişini gerçekleştirerek art arda dokuz gün yükseldikten sonra varil başına 87 dolara geriledi. Vadeli işlem sözleşmelerini aşırı alım bölgesine iten bu yükseliş, Suudi Arabistan ve Rusya’nın ihracat kısıtlamalarını dördüncü çeyreğe kadar uzatacaklarına dair söz vermelerinin ardından geldi.

Yatırımcılar Perşembe günü ilerleyen saatlerde ABD hisse senetlerine ilişkin resmi bir anlık görüntü elde edecekler. Bundan önce, sektör tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, rakamları bilen bir kişiye göre ham petrol stoklarının geçen hafta 5,5 milyon varil düştüğünü bildirmişti. Aynı zamanda Cushing, Oklahoma depolama merkezindeki petrol stoklarında azalma ve akaryakıt stoklarında büyük bir düşüş kaydedildi.

Petrolün yeniden canlanması, fiyatların bu yıl yaklaşık yüzde 9 daha yüksek olduğu ve ABD ham petrol ticaretinin Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyesine yaklaştığı anlamına geliyor. Bu hafta Singapur’da düzenlenen bir konferansta, önde gelen yatırımcılar petrolün görünümü konusunda iyimser olurken, artan talep beklentileri de yardımcı oldu. fiyatları yukarıya doğru iteceğini söyledi.

Mizuho Bank’ın Asya ekonomisi ve strateji lideri Vishnu Varathan, “Arz dinamikleri sıkı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu