Teknoloji

İşsizlik düşüyor, işletmeler eleman bulamıyor

İSTANBUL (IGFA) – İşsizlik oranı 0,5 puan azalarak yüzde 9,2’ye geriledi. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 7,5, kadınlarda ise yüzde 12,5 olarak tahmin edildi.

İşsizlik rakamlarını değerlendiren Suit Your Job Founder ve LinkedIn Profesyoneli Aysu Alım, istihdam piyasasında net bir hareketlenme olduğunu söyledi. İşe alım: “Finans, gayrimenkul, üretim, sağlık ve bilişim branşları işe alımda büyük rol oynuyor. Hem yayınlanan ilan sayısında hem de başvuru oranında artış görüyoruz. Özellikle bilişim branşı kendi içerisinde bir artış yaşıyor. Özellikle siber güvenlik ön plana çıkıyor. Siber güvenlik kümesindeki iş ilanlarındaki artış ise yüzde 78 oldu. Bilişimin uzun süre ivmesini koruyacağını iddia ediyoruz.

İSTİHDAM ORANI ARTIYOR

TÜİK verilerine göre, istihdam edilen kişi sayısı 2023 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 124 bin kişi artarak 31 milyon 724 bin kişiye ulaşırken, istihdam oranı ise değişmeyerek yüzde 48,4 seviyesinde kaldı. Bu oran erkeklerde yüzde 65,8, kadınlarda ise yüzde 31,4 oldu. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde işgücü bir önceki çeyreğe göre 37 bin kişi azalarak 34 milyon 942 bin kişiye ulaşırken, işgücüne katılma oranı da 0,1 puan azalarak yüzde 53,4 oldu. İşgücüne katılım oranı erkeklerde yüzde 71,2, kadınlarda ise yüzde 35,9 oldu.

İSTİHDAMIN YÜZDE 58’İ HİZMET SEKTÖRÜNDE OLDU

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam edilen kişi sayısı 2023 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre sanayi sektöründe 226 bin kişi azalırken, tarım sektöründe 30 bin, inşaat sektöründe 42 bin, inşaat sektöründe ise 278 bin kişi arttı. Hizmet sektöründeki insanlar. İstihdam edilenlerin yüzde 14,8’i tarım, yüzde 20,8’i sanayi, yüzde 6,4’ü inşaat ve yüzde 58’i hizmetler sektöründe yer aldı.

Türkiye’de e-ticaret alanında ciddi bir istihdam açığının bulunduğunu belirten Suit Your Job Kurucusu ve LinkedIn Profesyoneli Aysu Alım, “Türkiye’de bu yılın ilk 6 ayında e-ticaret pazar hacmi 600 milyara ulaştı. Sektördeki bu büyüme doğal olarak yeni istihdam ihtiyacını da doğurdu. E-ticaret sektöründe yaklaşık 2 milyonluk istihdam açığının olduğu tahmin ediliyor. E-ticaret 2 milyon kişinin istihdam edilebileceği bir alan. “Elbette e-ticaretin farklı sektörlerle iç içe olabileceğini de unutmamalıyız” dedi.

“TEKNOLOJİ GİRİŞİMLERİ İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYOR”

Türkiye’nin yeni teknoloji girişimleri açısından başarılı bir dönemden geçtiğini belirten Suit Your Job Founder ve LinkedIn Profesyoneli Aysu Alım, “Hem devlet destekli, hem de tamamen özel birçok girişimle karşılaşıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mehmet Fatih Kacır’ın açıkladığı son rakamlara göre 9.800’ün üzerinde teknoloji girişimi faaliyetlerine devam ederek 100 binin üzerinde istihdam sağlıyor. Önümüzdeki dönemde bunun çok daha artacağını düşünüyorum. “Teknoloji girişimleri yeni istihdam fırsatları yaratmaya devam edecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu