Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan petrol müjdesi: Petrol üretimimizi günde 100 bin varile çıkarmayı hedefliyoruz

Enerji alanında dışa bağımlılığı azaltma çalışmaları devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan petrol arama çalışmaları ile ilgili heyecan verici açıklamalarda bulundu.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası İnnovalig Şampiyonlar Ödül Töreni’nde konuşan Erdoğan, “Petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerimizi sınırlarımız içinde ve dışında kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan yürütebiliyoruz. Milli sistemimizde gaz devam ederken, son dönemde çeşitli illerden petrolle ilgili güzel haberler var. Önümüzdeki yıl yerli petrol üretimimizi günde 100 bin varile çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

“SAVUNMA SANAYİİNDE ŞAMPİYONLAR LİGİNE YÜKSELİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: “Özellikle savunma sanayinde Türkiye Şampiyonlar Ligi’ne yükseldi. Ödülün açıklanacağı firmalarımızın da katkısıyla kısa sürede büyük bir başarı hikayesi yazdık. Bu alanda 20 yılı aşkın süredir Savunma sanayi ana ve alt yüklenicileri, KOBİ’ler, araştırma kurumları ve üniversiteler tarafından geliştirilen özgün ürünlerin ihracatı ile ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri haline gelmiştir. 20 yıl önce 56 idi, bugün aynı alanda 1600’den fazla şirketimiz var.Bugün bu sayı son 6-7 yılda başlayanlarla birlikte 757’yi geçti.Savunma projelerimizin bütçesini yaklaşık 5,5 milyar dolardan artırdık. ihale süreci devam edenlerle 75 milyar doların üzerine çıkacağımıza inanıyorum.Doları aşacağımıza inanıyorum.

“Şantaj ve Baskılara Rağmen Başardık”

İnsansız hava araçlarının tasarımı, üretimi ve satışında dünyanın ilk 3-4 ülkesinin ortasındayız. Bütün bunları başkalarının desteğiyle değil, üstü kapalı ambargolara, tehditlere, şantaja ve baskılara rağmen başardık. Daha 20 yıl önce yüzde 70-80 dışa bağımlı olduğumuz bir alanda resmi tamamen tersine çevirdik, kamu-özel, hep sabırla çalışmak, üretmek ve zorluklar karşısında yılmamak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu