Haber

BM, Güney Sudan’daki Gıda Krizine Acil Eylem ve Yatırım Çağrısı Yaptı

Birleşmiş Milletler (BM), Güney Sudan’da derinleşen gıda krizini önlemek için acil eylem ve daha fazla yatırım çağrısında bulundu.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Çu Dongyu, Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü Cindy McCain ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Başkanı Alvaro Lario, üç günlük Güney Sudan ziyaretinin ardından ortak yazılı açıklama yaptı. .

Aşırı iklim olaylarının ve altyapı eksikliğinin Güney Sudan halkı üzerindeki yıkıcı etkisine değinen açıklamada, ülkede derinleşen gıda krizini önlemek için acil eylem ve daha fazla yatırım çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, gıda güvensizliği, iklim sorunları ve güvensizliğe yönelik acil önlem alınmadığı ve yatırım yapılmadığı takdirde Güney Sudan’ın ciddi bir insani krizle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunuldu.

McCain, “Güney Sudan’daki çatışma, iklim değişikliği ve artan maliyetler, dünyadaki en yüksek açıklık seviyelerinden birine neden oluyor” dedi. terimleri kullandı.

Sadece gıda dağıtımının çözüm olmadığının altını çizen McCain, Güney Sudan halkını umut, fırsat ve ekonomik kalkınma ile güçlendirmeleri gerektiğini kaydetti.

Dongyu, Güney Sudan’ın Doğu Afrika’nın tarım merkezi olma potansiyeline sahip olduğunu ancak ülkedeki iklim krizi, zayıf tarımsal altyapı, istikrarsızlık ve ekonomik sorunların buna engel olduğunu belirtti.

Bu durumun ülkede hayvancılık alanındaki verimliliği olumsuz etkilediğini vurgulayan Dongyu, bunun gıdaya ulaşılabilirliği de bozduğunu söyledi.

Dongyu, “Uzun vadeli gıda güvenliğini, dayanıklılığı ve iklim uyumunu iyileştirmek için yatırımlara ve kolaylaştırıcı politikalara acilen ihtiyaç var” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Lario ise Güney Sudan’da devam eden açlık krizine yanıt vermek, daha fazla olumsuzluk yaşamamak ve gelecekteki krizleri hafifletmek için sürekli eyleme geçilmesi gerektiğine değinerek, bunun için büyük yatırımlara ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

BM gıda kuruluşları temsilcilerinin ziyaretinin, BM’nin 2023 Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu Raporu’nda 2019’dan bu yana Güney Sudan’da 120 milyondan fazla kişinin kronik yetersiz beslenme sorunu yaşadığının tespit edilmesinin ardından geldiği belirtildi.

murgul-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu