Yaşam

Zonguldak’ta hostes olarak görev yaptığı otobüsün şoförü oldu.

Zonguldak 100. Yıl Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde şehirlerarası yolcu otobüsünde 10 yıldır hosteslik yapan 29 yaşındaki Yeliz Toronoğlu, iki hafta önce kaptan şoför olarak yelken açmaya başladı.

Zonguldak-İstanbul ve İstanbul-Zonguldak arasında seyahat eden yolcuların şaşırdığını anlatan Toronoğlu, kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyenlerin bile olduğunu söyledi.

Yeliz Toronoğlu, ailesinde otobüs şoförü olmadığını ancak şehirlerarası yolcu otobüslerine olan ilgisi ile hostes ve ardından kaptan olarak çalıştığını söyledi.

“Aşina olunca neden kaptan olmayayım dedim”

“29 yaşındayım, bekarım. 10 yıldır hosteslik yapıyorum. İki haftadır kaptanlık yapıyorum. Aslında biraz daha otomobil tutkunu olduğum için böyle oldu. Otomobil merakımdan dolayı ailemde otobüs şoförü yoktu, hiç heyecanlanmadım.

On yıldır hostes olduğumdan beri arabalara her zaman aşina oldum. Zorlanma olmadı. Yolcular tereddüt etti. Şikayet veya rahatsız etme durumunda. Herkesin söylediği bir şey var, ‘kadınlar neden şoförlük yapıyor, evde kalsın’ gibi. Ama çok tebrik aldım. Herhangi bir şikayet olmamıştır.

İnsanlar beni görünce şaşırıyor. Yaşım itibariyle genç olduğum için şaşırıyorlar. Bir an önce gelip fotoğraf çekmek istiyorlar. O kadar büyük bir sorunumuz yok. Bundan sonra devam edeceğim. Öncelikle araç sahibi Cafer Çalık ile çalışıyordum. Geçen yıldan kalma belgelerim vardı. Bir yıl daha hostes olmak ve özgüvenimi geri kazanmak istiyordum. Arkamızda 41 yolcu taşıyacağız. Kolay bir şey değildi.”

“Herkes kendi ayakları üzerinde dursun”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla çağrı yapan kaptan şoför, “Kadınlara bir mesajım var. Herkes kendi ayakları üzerinde dursun. Bir hedefi olmalı. Hedeflerinin peşinden gitsinler, hayallerinden vazgeçmesinler.”sözlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu