Yaşam

Türkiye, Ulusal Uzay Programı Kapsamında Üretilen İlk Uzay Aracını Ay’a Gönderecek

Türkiye, Milli Uzay Programı kapsamında Ay Araştırma Programı hayata geçirdi. Bu program kapsamında geliştirilen ilk uzay aracının tasarım ve üretim süreçlerinin 2026 yılında tamamlanarak uzaya fırlatılması planlanıyor. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Uzay Ajansı ve diğer yerli kuruluşların katkılarıyla 10 yıllık uzay stratejisi belirlendi.

Bu stratejiyle Türkiye’nin Ay’da varlığı olan öncü ülkeler arasında yer alması amaçlanıyor.

Programın ilk ayağı olan Ay Araştırma Programı, AYAP-1 ve AYAP-2 olmak üzere iki temel aşamadan oluşuyor.

AYAP-1, Ay yörüngesinde keşif yapacak ve Ay yüzeyine ilk teması gerçekleştirecek bir uzay aracını içeriyor. AYAP-2, ay yüzeyine yumuşak iniş yapacak ve keşif görevleri gerçekleştirecek bir geziciyi hedefliyor.

AYAP-1 projesi, milli teknoloji ve ürünlerin geliştirilmesi, test edilmesi ve hayata geçirilmesi yoluyla Türkiye’nin uluslararası alanda itibarının artırılmasını hedefliyor.

Bu proje, Türkiye’nin uzaya ilk adımlarını atmasını, derin uzay deneyimi kazanmasını ve uzay bilimleri alanındaki yetkinliklerini artırmasını hedefliyor.

Hibrit Tahrik Sistemi gibi yerli teknolojilerin geliştirilmesi ve uzay görevlerinde kullanılması ülkenin uzay tarihinde yeni bir sayfa açacak.

Ayrıca, uzay aracı tasarımında yerli ekipman ve bileşenlerin kullanılması teşvik edilerek ülkenin uzay ekosisteminin güçlendirilmesine katkı sağlanacak.

2026 yılında tamamlanıp denize indirilmesi planlanan bu araç, Türkiye’nin uzaydaki varlığını güçlendirmek ve gelecek nesillerin uzay bilimi ve teknolojilerine olan ilgisini güçlendirmek için tasarlandı.

Bakalım siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu