Haber

Tunç Soyer: Seferberlik ruhuyla kentsel dönüşüm yapıyoruz

Emlak, İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı Rescon Expo tanıtıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde, İZFAŞ ve Nobel Expo Fuarcılık tarafından düzenlenecek İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı -Rescon Expo için geri sayım başladı. 22-25 Aralık tarihlerinde yapılacak fuarda İzmir’in yerinde dönüşüm ve yüzde 100 uzlaşı aslıyla hayata geçirdiği kentsel dönüşüm modelini anlatacaklarını söyleyen Lider Soyer, “Göreve gelir gelmez kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdik. Seferberlik ruhuyla 6 bölgede çalışmalarımız sürüyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi inşaat ve kentsel dönüşüm fuarı düzenliyor. 22- 25 Aralık tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde, İZFAŞ ve Nobel Expo Fuarcılık işbirliğiyle yapılacak Emlak, İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı -Rescon Expo Tarihi Havagazı Fabrikası’nda tanıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in mesken sahipliğindeki toplantıya Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Bornova Belediye Lideri Mustafa İduğ, emlak, inşaat ve kentsel dönüşüm kesimlerinin, odaların, derneklerin ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

“6 bölgede 248 hektarlık alanda kentsel dönüşüm”
Fuarda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatifleşmeye ve yüzde yüz uzlaşıya dayalı özgün kentsel dönüşüm modelini kapsamlı bir formda anlatacaklarını söz eden Lider Tunç Soyer, vazifeye gelir gelmez İzmir’de kentsel dönüşüme sürat verdiklerini söyledi. Lider Soyer, “İzmir’in altı bölgesinde, toplam 248 hektarlık alanda adeta bir seferberlik ruhuyla kentsel dönüşüm çalışmalarımıza devam ediyoruz. İzmir’in yapı stokunu yenilemekle ilgili uzun vadeli amacımız ise bu kentin her türlü afete karşı dirençliliğini artırmak. İzmir’i içinde hayatın sakince aktığı bir ahenk coğrafyası haline getirmek. İşte bu yüzden kentimizin dünyanın birinci Citta Slow Metropolü ilan edilmesini sağladık. İzmir’in kentleşme biçimi ve amaçlarında esaslı bir revizyon manasına gelen Citta Slow Metropol ay nı vakitte geleceğin kentlerinin de bir tarifi” dedi.

“Döngüsel bir kent yaşamı nasıl mümkün olacak?”
İlerleyen yıllarda kentleşmenin artacağını söyleyen Lider Tunç Soyer şöyle devam etti: “Kentsel nüfusumuzun kırsal alanlara geri dönmesi için en küçük bir mümkünlük bile yok. Öte yandan, milyarlarca insanın kentlerde ağırlaşması iklim krizi, salgın, göç ve açlık üzere global krizleri beraberinde getiriyor. Bu sorunu çözmenin tek bir yolu var. Kentlerimizi doğal ekosistemlerin bir modülü olarak geliştirmek. Şu can alıcı soruya hemen bir karşılık bulmamız gerekiyor: Döngüsel bir kent hayatı nasıl mümkün olacak? 4 milyondan fazla nüfusa sahip İzmir’in belediye lideri olarak bunun kolay bir soru olmadığını biliyorum. Yeniden de kentlerdeki varlığımızı sürdürmek istiyorsak sıkıntı olanı tercih etmek mecburiyetindeyiz. Mükemmel kentlerimizin mukadderatı, bu harikulâde hoş yerkürenin kanser hücreleri üzere davranmak olam az. Kentlerimizi hayat ağının ayrılmaz bir modülü olarak hareket eden alanlar olarak geliştirmek için çok daha bahadır olmalıyız. Biz buna döngüsel şehircilik diyoruz.”

“Dönüşümü birlikte başarmak zorundayız”
Lider Soyer İzmir’deki Avrupa – Akdeniz Bölgesel ve Mahallî Meclisi toplantısında Döngüsel Kültür Kentleri İttifakı kurmak için davette bulunduğunu hatırlatarak, “Dünyanın birinci Citta Slow Metropolü olan İzmir, Akdeniz’in öteki önde gelen kentleriyle birlikte bu bahisteki uğraşını artırarak sürdürecek. Bu çalışmalarımızı bilhassa vurgulamamın sebebi şu… Bu fuarımızı var eden paydaşlarımız, burada bulunan firmalar, tüm bedelli temsilciler ve kuşkusuz bu bölümün pahalı çalışanları elini taşın altında koymadan bu hususta tek bir adım dahi atamayız. Bu sıkıntı ancak zorunlu dönüşümü birlikte başarmak zorundayız. Emlak, inşaat ve kentsel dönüşüm kesimlerini kendini devam ettirebilmesinin bir tek talihi var. Tabiatla ahenk içinde büyüyen kentlerin oluşumuna hizmet etmek” dedi.

Bütçeye uygun yatırım imkanı
Gayrimenkul dalının gelişimi için tahlil üretmek ve dalın yerinde dönüşüme dayanağını hızlandırmak için düzenlenen fuarda ziyaretçiler tüm projeleri tek çatı altında deneyimleme fırsatı bulacak. Örnek daireler ile projeleri görecek. Kentleşme sürecinde çağdaş ve uygar kent ögelerinin oluşmasına katkıda bulunacak fuarda birçok yenilik yer alacak. Rescon Expo’da, kurumsal alıcıların yanı sıra son kullanıcılar da bütçelerine uygun yatırımlara sahip olma fırsatını görebilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu