Haber

Siyanürle altın çıkartan madende kapasite arttırılmak isteniyor

Siyanürle altın çıkartan madende kapasite arttırılmak isteniyor

Sivas’ın Kangal ilçesi Bakırtepe bölgesinde 2015 yılından bu yana siyanürle altın çıkartan firmanın kapasite artırımına gitmek istemesi, yörede yaşayanların tepkisine neden oldu

SİVAS – Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Bakırtepe mevkiinde siyanürle altın çıkartan firmanın kapasite artırımına gitmek istemesi, yörede yaşayanların reaksiyonuna neden oldu.

Kangal’ın Çetinkaya köyü Bakırtepe mevkiinde 2016 yılından bu yana siyanürle altın çıkartan Koç Holding’e bağlı Demir Export firmasının üretim kapasitesini artırmak için maden alanında yeni ocaklar açmak istemesi, etraf sakinlerinin reaksiyonlarına neden oldu. Firmanın talebi doğrultusunda bugün Çetinkaya Köy Lokalinde etraf köylüler için ÇED Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıya, firma temsilcileri, Sivas Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü vazifelileri ile etraf köy sakinleri katıldı.

Çevre köylerin sakinleri geçmişte yapılar çalışmalar sırasında sularının kirletildiği, su kaynaklarının yok edildiği, meskenlerinin hasar gördüğü savlarıyla yeni açılması planlanan ocaklara reaksiyon gösterdi. Toplantıyı protesto eden köylüler reaksiyonlarını lisana getirdikten sonra salonu terk etti. Toplantı salonda kalanlarla sürdü.

“‘Doktor balıklar’ risk altında”

Bölge sakinleri, yapılacak patlatmalarda yer altı sularının ziyan görebileceğini, ocakların açılması planlanan alana 4-5 kilometre aralıkta bulunan şifalı balıkların da risk altına girebileceğini söyledi. Vatandaşlar; yer altından gelen selenyumlu suyla yeryüzüne çıkan bu balıkların uzun yıllardır cilt hastalıklarının tedavisinde kullanıldığını, dünyada gibisi bulunmadığı düşünülen bu balıklarda şifa arayanların dünyanın farklı bölgelerinden Sivas’a geldiğini, balıkların bu özellikleriyle ‘doktor balıklar’ olarak adlandırıldığını katardı.

Kalkım köyü sakinlerinden Hayrettin Çalışkan, köylerinin açılması planlanan ocakların etki alanında olduğunu belirterek, ocaklarda yapılacak patlatmaların yer altı su kaynaklarının kaybolmasına neden olabileceğini ifade etti. Çalışkan, Kalkım’da yer altından çıkan selenyumlu suda bulunan ‘doktor balıklar’ın da bu nedenle kaybolabileceğini lisana getirdi. Çalışkan, bu şifalı balıkların dünyada eşi gibisi bulunmadığını, ziyan görmeleri halinde telafisi mümkün olmayacak ziyanlar oluşacağını kelamlarına ekledi.

93 bin ons altın üretti

Koç Holding’e bağlı Demir Export firması tarafından 2015 yılında bu yana siyanürle üretim yapılan madende bugüne kadar yaklaşık 93 bin ons altın üretildi. Maden yıllık 1.5 milyon ton üretim kapasitesine sahip.

Firma ağır ceza mahkemesinde yargılandı

Koç kümesine bağlı olarak faaliyet gösteren Demir Export isimli firma tarafından işletilen maden faaliyetleri nedeniyle Demirözü köyünün içme suyuna arsenik karıştığı gerekçesiyle firma hakkında hata duyurusunda bulunulmuş, 2017 yılında Kangal Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği kararla dava etraf davası olmaktan çıkarak ceza davasına dönüşmüştü. Firma, Sivas Ağır Ceza Mahkemesinde, köylülere taammüden arsenikli su içirme suçlaması ile yargılandı.

(OE-GF-SO-Y)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu