Haber

Pakistan Başbakanı Şerif, Genelkurmay Başkanlığına Asim Munir’i atama kararı aldı

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in, Genelkurmay Başkanlığı görevine Korgeneral Asim Munir’i atama kararı aldığı bildirildi.

Pakistan’da İngilizce olarak yayımlanan Dawn gazetesinin haberine göre, Başbakan Şerif’in, yeni Genelkurmay Lideri olarak Munir’i seçtiği belirtildi.

Federal Enformasyon ve Yayın Bakanı Marriyum Aurangzeb, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Başbakan Şerif’in anayasal görevini icra ederek Genelkurmay Başkanlığına Munir’i atama kararı aldığını, ilgili kararnamenin onaylanması için Cumhurbaşkanı Alvi’ye iletildiğini ifade etti.

Savunma Bakanı Khawaja Asif ise atamanın siyasi olduğuna dair iddialara yanıt vererek prosedürün anayasa ve yasalar çerçevesinde yapıldığını vurguladı.

Asif, Devlet Başkanı Alvi’nin atamayı onaylayarak kelam konusu argümanları sonlandırmasını umduğunu lisana getirdi.

Pakistan’da Genelkurmay Başkanı, Başbakan ve Ulusal Komuta İdaresine askeri danışmanlık yapıyor.

Mangala Subayları Eğitim Okulu programından Pakistan Ordusuna katılan Korgeneral Munir, Sınır Kuvvetleri Alayı’nda subay olarak mesleğine başlamıştı.

Kuzey Bölgeler Kuvvetleri Komutanlığı da yapan Munir, 2017’de Askeri İstihbarat Başkanlığı ve 2018’de ise Servisler Ortası İstihbarat Başkanlığı misyonlarını de yürütmüştü.

Munir, istihbarat servislerindeki misyonunun akabinde iki yıl Kolordu Komutanlığı da yaparken halihazırda Korgeneral rütbesiyle Genelkurmay Başkanlığında karargah levazım subayı olarak misyon yapıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu