Yaşam

Otizm Dayanışma Gecesi’nde Değer Otizm ve Kafkas’ın Kadınları Dernekleri ile Kafkas Mutfağı buluştu

Kafkasya’dan Anadolu’ya müşfik bir sıhhat köprüsü “KADIN VE ÇOCUK”

Disiplinlerarası Otizm Dayanışma Gecesi’nde Değer Otizm ve Kafkas’ın Bayanları dernekleri buluştu. Saray ve Kültür Tarihçisi birebir vakitte Çırağan Sarayı Küratörü olan A. Davet Başkurt’un kreatif yöneticiliğini üstlenerek “Sefkat Dolu Sağlık Köprüsü” ismini verdiği Çırağan Sarayı’ndaki görkemli gecede, “Kadın ve Çocuk” ana teması altında her şey otizmli bireyler, bayanlar ve çocuklar için bir ortaya geldi.

Amacımız otistik davranışların rehabilite edilebilir olduğunu anlatmak

Gecede konuşma yapan Bedel Otizm Derneği kurucusu Hatice Şule Gökırmak, iki kızının otizmli olduğunu sekiz aylıkken öğrenmesinin akabinde, çocuklarının eğitimi konusunda büsbütün çaresiz kaldığını ve sonunda kendi eforları ile Özel Taş Mesken Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kurduğunu anlatırken şunları söyledi: Ülkemizdeki otizme yönelik bilgi eksikliğini giderip bu alanda farkındalık yaratmak ve otizm hakkındaki gerçekleri, hakikat bir halde topluma anlatmak emeliyle, 2015’te Kıymet Otizm Derneği’ni kurduk.

Derneğin öncelikli maksadı, otistik davranışların rehabilite edilebilir olduğunu anlatmak, sonrasında ise çocukların muhtaçlık duyduğu dünya standartlarındaki eğitimi ve yetişkinlerin de farkındalığını artırarak ülke geneline yaymak.

Otizm, beynin gelişimsel bir sorunu olup, sonlu tekrarlayıcı davranışlar bütünü ve irtibat bozukluğu olarak kendini gösteriyor. Bedel Otizm Derneği, akademik ve spor eğitimleri ile bu aksilikleri minimuma indirerek çocuklara-bireylere paha katıyor.

Değer Otizm Derneği bu gereksinimlerden ötürü, özel olan çocuklara; akademik alandaki gelecekleri için yanlışsız eğitim alt yapılarını oluşturmak, ruhsal dayanaklarını sağlamak, aileleri bir ortaya getirerek onların meselelerine tahliller üretmek ve bunun yanı sıra resme bütünden bakarak ülke genelindeki farkındalığı artırmak gayesinde.”

Hikâyesi kendinde bir sır bulunan kadîm bir coğrafya ve
cihan tacının sahibi bir kent

Çırağan Sarayı Küratörü & Saray ve Kültür Tarihçisi A. Çağrı Başkurt ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Alın size başlı başına bir hikâye… Cesur Kafkasya’dan Güzel İstanbul’a…

Her ne kadar küratörlüğü ve danışmanlığında bulunduğum Çırağan Sarayı’na âşinâ olsam da “Tarih”, “Mutfak”, “Sanat”, “Müzik” ve “Dans”ın müşfik yürekler için bir ortaya geldiği bu özel gecenin kreatif direktörlüğünü üstlenmiş olmam bendeniz için değer biçilemez bir mutluluğun kaynağıdır.

Bu bedelli çatı altında bir öteki bedelle, Paha Otizm Derneği ile bir arada olmak, onların öykülerinde buluşmak en âlâ bir terazinin dahi kefesine dahi ağır gelecek değerdedir. Diliyorum ki Sultan Süleyman’ın ‘Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi’ beyiti, bu gece çok daha uygun idrak edilmiş ve bizler de bu idrake vesile olanlardan olmuşuzdur.”

Kafkasya Mutfağı reçeteleri

Gecede Çırağan Sarayı’nın görkemli mirasının altında Kafkasya Mutfağının kadim reçeteleri de gün yüzüne çıktı. Zeynep Kakınç rehberliğinde hazırlanan reçeteler,Kolektif Chefs Kurucu Ortağı Şef Yalçın İnam ve Şef Gün Çevik tarafından sunuma hazırlandı.

“Birlikte yemek tatlıdır”

“Kadın ve Çocuk” teması altında dostça ve gönülden bir ortaya geldiğimiz bu özel gecede Kafkasya Mutfağı’nı yansıtan özgün ve şifalı bir menü oluşturmaya çalıştık” diyen Zeynep Kakınç kelamlarına şöyle devam etti, “Kafkasya’da, başlıcaları Adige, Abaza, Çeçen-İnguş, Avar, Nogay, Balkar, Oset, Dağıstan, Gürcü, Ermeni, Laz, Megrel ve Azeriler olan 50 kadar halk yaşar. Kafkasya kökenli yurttaşlarımızın mutfak kültürleri, gastronomi dünyamızın mozaiğini ve zenginliğinin değerli bir kesimini oluşturur. Kafkas orijinli birçok yemek Türkiye mutfak kültürünün envanter listesinde. Bunların içinde bilhassa Çerkes Tavuğu, ulusal ve memleketler arası davetlerin yıldız yemeğidir. Kafkasya’da sofralar müthiş bir okuldur, eğitim aracıdır, hayat biçimidir. Tanışma, toplumsal kaynaşma, dostlukları geliştirme ve pekiştirme üzere özellikler de daima bu renkli sofraların mirasıdır. “Birlikte yemek tatlıdır” atasözü bu yüzden değerlidir.”

Kafkasya bir buluşma noktası

“Kafkasya farklı toplulukları içinde barındıran zengin bir kültüre sahip. İrili ufaklı birçok halk topluluğunu barındıran bu coğrafyanın köklü gelenekleri elbette mutfak kültürüne de yansıyor” diyen Şef Yalçın İnam da, geceye özel hazırlanan yemekler hakkında şu bilgileri verdi: “Kafkasya içinde bulunan topluluklar ve lisanlar birbirinden ayrışsa da bereketli sofralarında tıpkı gastronomik öğeleri ve yemekleri görüyoruz. Bu gece için menü hazırlarken Kafkasya coğrafyasının mutfak kültürüne daha yakından baktık. Uzun vakittir varlıkların koruyan klâsik reçeteleri birebir olmasa da orijinallerine en yakın halleriyle burada sunmak istedik. Görselliğe odaklanarak klasik sunumlar yerine özgün dokunuşlarımızla lezzetinden ödün vermeden farklılaştırdık.”

Kafkas yemeklerinden seçki ve dans gösterisi

Çerkes Mutfağı’ndan Haluj, Ezme Barbunya, Cevizli Lahana, Mısır Çorbası, Çerkes Tavuğu, Gürcü yemekleri Cevizli Patlıcan, Narenciye Kreması, Karapapak’lara ilişkin yumurtalı incir, Haşıl, Sütlü Nogay Çayı ve Azerbaycan’dan Piti-Bozbaş üzere özgün bir Kafkasya menüsünün sunulduğu gecede Kardeşlik Destanı takımının Kafkas halk dansları gösterisi de büyük beğeni aldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu