Haber

KKTC heyetinden TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na ziyaret

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi İdari, Umumi ve Sağlık İşleri Komisyonu Başkanı Özdemir Berova ve beraberindeki heyet, Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Kurulu Başkanı Recep Akdağ’ı ziyaret etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi.

Berova, KKTC’deki sağlık sorunlarını, talep ve beklentileri Akdağ’a aktardı.

Milli Birlik Partisi’nin de Genel Başkan Yardımcısı olan Berova, anavatan Türkiye’nin her zaman KKTC’nin yanında olduğunu söyledi. İlaç temini başta olmak üzere sağlık alanında zorlu bir süreçten geçtiklerini belirten Berova, sorunların çözümü için yetkililerle birlikte çalıştıklarını ifade etti.

KKTC’de görev yapan doktorların birçoğunun Türkiye’deki üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olduğunu belirten Berova, şunları kaydetti:

“Hekimlerimizin birçoğu aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, çifte vatandaşlığı var. Bu açıdan mecburi hizmet uygulamalarında bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Türkiye Sağlık Bakanlıkları ile KKTC arasında bu sorunların giderilmesi için protokol yapıldı. Ancak onay protokolü TBMM tarafından henüz onaylanmamıştır.Bu konuda sizlerden destek bekliyoruz.”

Komisyon Başkanı Akdağ, KKTC’nin güçlenmesine büyük önem verdiklerini belirterek, Kıbrıs halkının refah düzeyinin yükseltilmesi ve sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Akdağ, Berova’nın dile getirdiği anlaşmayla ilgili gerekli desteği vereceklerini kaydetti.

Ziyarette KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu da yer aldı.

malazgirt-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu