Ekonomi

İşçilerden enflasyon uyarısı

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, asgari fiyat belirleme kurulunun üçüncü toplantısının ardından yaptığı açıklamada, fiyatın oybirliğiyle belirlendiğini belirtti. Açıklamadan sonra soru alınmadı. Türkiye’de 6 milyondan fazla çalışan asgari ücretle istihdam edilmektedir. Uygulanan para ve maliye politikası nedeniyle 2021 yılında enflasyonun sert bir şekilde yükselmeye başlamasının ardından Temmuz ayında asgari ücrete ara zamlar yapılmaya başlandı.

Geçen yıl yüzde 85’i aşan ve son 24 yılın zirvesine çıkan resmi enflasyondaki düşüşe rağmen Mayıs ayının prestijiyle yüzde 40’larda seyrederken, özel ölçümler daha yüksek artış oranları tespit ediyor.

Türk-İş’in ölçümlerine göre Mayıs’ta gıda enflasyonu yüzde 72 artarken, İTO’nun ölçümlerine göre İstanbul’da tüketici fiyatları yüzde 56 arttı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamada, “İnşallah bu enflasyon kontrol altına alınır, zam yapılmasa da alım gücümüzü koruruz. Asgari ücret artırılmazsa ve enflasyon belli bir seviyeye getirilmezse” dedi. Belli bir noktada zam mantıklı olmayacak, bizim dileğimiz fiyat artışlarını azaltmaktır.”

Asgari fiyattaki altı aylık artış yüzde 34, yıllık artış ise yüzde 107 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu