Ekonomi

Hackerlar Kripto Platformundan 290 Milyon Dolar Çaldı

Blockchain analitik firması Elliptic, dün yayınladığı raporda, kripto oyun ve NFT platformu PlayDapp’ın 9 ve 12 Şubat’ta yaşadığı hackleme skandalıyla sarsıldı. Saldırılar, anahtar kelimelerin çalınması sonucu başladı ve kayıplarla sonuçlandı. 290 milyon dolardan fazla fon. Bilgisayar korsanları, değeri 290 milyon dolardan fazla olan 1,79 milyar PLA tokenini çaldı. Bilgisayar korsanları, çalınan fonları iade etmeyi kabul etmediklerini bildirdi.

Anlaşmaya istekli değiller

Elliptic’in raporuna göre bilgisayar korsanları ilk olarak 9 Şubat’ta yaklaşık 37 milyon dolar değerinde 200 milyon PLA tokenini ücretsiz olarak oluşturdu. Saldırıdan kısa bir süre sonra PlayDapp, hackerlara zincir üstü süreç aracılığıyla bir bildirim gönderdi. Açıklamada, fonların iadesi karşılığında 1 milyon dolar ödül teklif edildi. PlayDapp ayrıca bu teklifin kabul edilmemesi durumunda genel bir davet yapacağını ve hackerları bulanlara birebir ödül vereceğini de belirtti. PlayDapp tarafından dün yapılan açıklamada hacker veya hackerların anlaşmayı kabul etmediği belirtildi.

PlayDapp

Borsa Aracılığıyla Token Satmak İstiyorlar

Saldırının yanı sıra, saldırganlar 12 Şubat’ta 253 milyon dolar değerinde 1,59 milyar PLA tokenı daha bastı. Hırsızların tokenları borsalar aracılığıyla satmayı amaçladıkları anlaşılıyor.

Token Satış İmkanı Düşük

Elliptic raporu, hırsızların token satmakta zorluk yaşayabileceğini belirtti. Raporda, hack olayından önce dolaşımdaki PLA token arzının 577 milyon olduğu belirtilirken, yeni basılan 1,8 milyar adedi satmanın kolay olmayacağı iddia edildi.

Ayrıca PlayDapp dün PLA token akıllı sözleşmesini sonlandırdığını duyurdu. Duyuruda sorunun çözümü için borsalarla birlikte çalıştıkları belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu