Haber

Ermenistan’da idam cezasının kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısı Meclis’e sunuldu

Ermenistan’da idam cezasının her koşulda kaldırılması yönünde son adım atıldı ve bu konudaki protokolü içeren yasa tasarısı Millet Meclisi’nin onayına sunuldu.

Ermenistan’ın resmi haber ajansı Armenpress’in haberine göre, Adalet Bakanlığı, idam cezasının kaldırılmasına yönelik son adım olan ve “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne Ek 13 No’lu Protokol”ü içeren yasa tasarısını onayladı. ve ölüm cezasının her koşulda kaldırılmasını öngören Temel Özgürlükler”. sunuldu.

TBMM’nin bugünkü oturumunda konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Karen Karapetyan, söz konusu protokolün 2006 yılında imzalandığını ancak bugüne kadar onaylanmadığına dikkat çekti.

Karapetyan, “Bu protokol, idam cezasının kaldırılmasına yönelik kozmik kampanyanın bir parçası olarak, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin her yıl Avrupa Konseyi’ne üye devletlere yazılı olarak başvurduğu uluslararası belgelerden biridir. Gecikmenin nedenlerini açıklığa kavuşturmak için protokolü onaylamadık.” söz konusu.

Karapetyan, Ermenistan Anayasası’na göre infazın esas itibarıyla yasak olduğunu belirterek, “Protokolün onaylanması, infazın tamamen kaldırılmasından yana olan Ermenistan’ın politikasıyla da uyumludur. 13 No’lu Protokol, aynı zamanda Ermenistan Anayasası’na da uygundur. Ermenistan’ın halihazırda üstlendiği uluslararası yükümlülükler.” İfadelerini kullandı.

Söz konusu protokol incelenmek üzere Ermenistan Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmiş ve Ermeni maddelerine uygun olduğu tespit edilmişti.

gebze-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu