Haber

“Düzensiz Göç” olabilir mi? Son Zamanlarda Artan “El Ayak Ağız Hastalığı” Endişeli!

Genellikle çocuklarda görülen ve hafif belirtilerle seyreden ‘El, Ayak ve Ağız Hastalığı’ hakkında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Savan Günay’ın paylaştığı tweet endişelendirdi. Tweet’inde ‘düzensiz göç’ ve ‘hijyen’in altını çizen Dr. Savan Günay’ın bahsettiği ‘El, Ayak ve Ağız Hastalığı’ nedir? İçeriğimizin devamında anlattık.

Kaynak:https://www.mayoclinic.org/diseases-c…

Takdir edeceğiniz üzere tıp dünyası her gün farklı vakalarla karşılaşmakta ve mümkün olduğunca acil bir tedavi yöntemi için büyük bir özveri ile çalışmaktadır.

Aslında ‘vaka’ olarak kabul ettiğimiz durumlar burun estetiği, jinekomasti ve liposuction gibi operasyonlardan çok farklıdır.

Örneğin son zamanlarda “El, Ayak ve Ağız Hastalığı” adıyla gündeme gelen bu rahatsızlık, bilinen adıyla Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Savan Günay’ın Twitter’da yaptığı paylaşımla yeniden gündeme geldi.

Dr. Savan Günay’ın tweet’i şöyle;

Savan Günay, attığı tweet’te “kontrolsüz göç” ve “haftada 20 vaka” gördüğünün altını çiziyor.

Peki nedir bu el ayak ağız hastalığı?

El-ayak-ağız hastalığı, küçük çocuklarda sık görülen hafif, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Semptomlar ağızda yaralar ve ellerde ve ayaklarda kızarıklık içerir.

El, Ayak ve Ağız hastalığının spesifik bir tedavisi yoktur. “El, Ayak ve Ağız Hastalığı” olan kişilerle sık el yıkamak ve yakın temastan kaçınmak enfeksiyon riskini azaltabilir.

Virüs doğrudan temas veya hasta bir çocuğun tükürüğü, dışkısı ve idrarı ile temas yoluyla bulaşır. Bulaşmada eller kilit bir görev görür. Salgı teması, oyuncaklar ve eller yoluyla bulaşabileceği için hasta çocuklarla aynı ortamı paylaşmak ve kalabalık ortamlarda bulunmak hastalığın bulaşma riskini artırır.

Enfeksiyondan sonraki kuluçka süresi 5-7 gündür.

Semptomların ortasında,

  • Yüksek ateş,

  • Boğaz ağrısı,

  • zayıflık,

  • Dilde, diş etlerinde ve yanakların içinde kırmızı kabarcık lezyonları

  • Avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kaşıntılı döküntüler,

  • İştah kaybı olabilir.

mazgirtajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu