Ekonomi

DTSO Başkanı Mehmet Kaya: Irak ve İsrail’in Hedef Pazar Listesinden Çıkarılması Yanlış Karar

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Ticaret Bakanlığı’nın Irak ve İsrail’i 2024 yılında şirketlerin yönlendirilebileceği hedef pazarlar listesinden çıkarmasına ilişkin açıklama yaptı.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Ticaret Bakanlığı’nın 2024 yılında firmaların yönlendirilebileceği hedef pazarlar listesinden Irak ve İsrail’i çıkarmasıyla ilgili açıklama yaptı. Bu iki ülkenin toplam ihracat rakamının 14 milyar 855 milyon dolar olduğunu belirten DTSO Başkanı Mehmet Kaya, tek başına bu iki ülkenin 2023 yılındaki toplam ihracat rakamının, toplam ihracat rakamının yaklaşık yüzde 6’sına tekabül ettiğini söyledi.

Türkiye’deki 81 ilin 76’sının Irak’a, 68’inin ise İsrail’e ihracat yaptığını hatırlatan Kaya, “Irak, 9 milyar 755 milyon dolarla Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 5’inci ülke, İsrail ise Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 5’inci ülke. 5 milyar 95 milyon dolarla.” 13. ülkedir. Bu iki ülkenin 2023 yılı ihracat bilgilerine baktığımızda hedef ülkeler listesinden çıkarmanın doğru bir karar olmadığını görüyoruz. Sınır komşumuz Irak, karayoluyla hızlı teslimat açısından diğer ülkelere göre daha avantajlı durumda. İsrail’in ayrıca Türkiye’nin tüm limanlarından düzenli uçuşları bulunmaktadır. RORO uçuşlarının yanı sıra bankacılık sistemlerinin sağlıklı işleyişi açısından da ihracatçılarımıza güven veriyor. Bölgesel olarak (Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa Şırnak), Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2023 ihracat rakamları Verilen verileri incelediğimizde Yasal Merkezler bazında yapılan toplam ihracat 1 milyar 643 milyon 472 bin dolar. Türkiye’nin Irak’a toplam ihracatı 9 milyar 755 milyon dolar. “Bölge illerimizin bu rakamdaki payı yüzde 17’dir” dedi.

2023 yılı ihracat verilerini incelediğinde Hukuk Merkezleri bazında yapılan toplam ihracatın 231 milyon dolar olduğunu belirten Kaya, “Bunun 113 milyon 380 bin doları Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak’a yapıldı. Bu da karşılık geliyor” İlimizin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor.” İsrail’e toplam ihracat 9 milyon 878 bin dolar. Ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz için bu kadar önemli olan iki ülkenin de hedef ülke kapsamına alınması en büyük temennimizdir. Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile sınırımız var. Birçok büyük Türk firması burada faaliyet gösteriyor. “Ne sebeple olursa olsun onları Hedef Ülkeler Listesinden çıkarmak yanlış bir karardır” dedi.

“Ticaret Bakanlığı’nın hedef ülkeler için sunduğu üst sınırdan (yüzde 75) ihracatı artırmaya yönelik takviyelerin bu iki ülke için uygulamaya konulması ihracatçılarımızın motivasyonunu ve kararlılığını artıracaktır” diyen Kaya, sözlerini şöyle tamamladı:

“Birçok firmamız bu ülkelerde ihracatını artırmak için çeşitli girişimlerde bulundu ve bu takviyelerden faydalandı. Bu bağlamda depo açmak, mağaza açmak, müteahhitlik yapmak gibi ihracat üsleri çerçevesinde birçok alanda yatırım yapmaya devam ediyorlar. ilgili ülkede çalışma, dağıtım ve tedarik zinciri altyapısının kurulması vb. Bu anlamda hem yukarıda sıraladığımız ilişkiler açısından hem de ilimizde ve ülkemizde ticaretin gelişmesi açısından büyük değer taşıyan bu iki ülke, Tekrar hedef ülkeler listesine dahil edilmelidir.” – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu