Haber

Doğan Bekin, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un Sümela Manastırı’nda tören düzenlenmesi talebine tepki gösterdi.

Yine Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un Trabzon’un fethinin 562. yıl dönümünde Sümela Manastırı’nda tören düzenlenmesi talebine, bu talebin tesadüf olamayacağını söyleyerek tepki gösterdi.

Bekin, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un Trabzon’un fethinin 562. yıl dönümü olan 15 Ağustos 2023’te Sümela Manastırı’nda tören düzenlemek istediğini belirtti.

Bartholomeos’un sözde “ekümenik” patrik olarak “dünyanın tüm Rumlarını temsil eden” hareket etmesinin Lozan Antlaşması’nın fiilen ihlali olduğunu vurgulayan Bekin, Rum Patrikhanesi’nin imtiyazlarının kaldırıldığını söyledi. Lozan Antlaşması ve Adalet Bakanlığı tarafından yalnızca “başrahip” unvanının kullanılabileceği. tescil edildiğini kaydetti.

Doğan Bekin, “Buna rağmen ‘ekümenik’ sıfatının ısrarla kullanılması hiçbir açıklamadan yoksundur. Ortodoks mezhebine mensupları dünyada bir din kurumu olarak ‘Ekümenik Merkez’ olarak görmek yasalara aykırı bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin Lozan Antlaşması başta olmak üzere.” dedi.

Bartholomeus’un “ekümenik” unvanının arka planının yeterince okunması gerektiğini belirten Bekin, Bartholomeos’un 15 Ağustos 2023’te Sümela Manastırı’nda ayin gerçekleştirmesinin tesadüf olamayacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu