Haber

CHP Kovid-19 Danışma Kurulu’ndan aşı önerisi

CHP Kovid-19 Uygulama Konseyi, Kovid-19’a karşı hem orijinal virüs hem de Omicron varyantını içeren “bivalan” yeni nesil mRNA aşılarının ABD ve Avrupa Birliği’nde kullanılmaya başlandığını belirterek, Sağlık Bakanlığı, ” Sağlık Bakanlığı acilen divalan mRNA aşılarını devreye sokuyor ve 5 yaş altı çocuklara kullanılabilecek aşıların ücretsiz yapılmasını sağlamalı.” tavsiye verdi.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19’un son 2 yıla göre daha az görüldüğü ancak toplum ve bireylerin sağlığı açısından öneminin devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) haftalık son durum raporuna göre, azalan test sayılarına ve eksik raporlara rağmen dünya genelinde hastalık vakalarının arttığı belirtilirken, ilacın güvenli ve etkili olduğu vurgulandı. Türkiye’de Kovid-19’a karşı uygulanan BioNTech ve Sinovac aşıları bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Açıklamada, Türkiye’de kullanılan mRNA aşısının etkinliğinin son zamanlarda yayınlanan çalışmalara göre inaktive aşılara göre daha yüksek bulunduğu bildirildi.

Kovid-19’un yeni varyantlarının ortaya çıktığı hatırlatılan açıklamada, Omicron’un geçen yıl kasım ayında ortaya çıktığı ve halen baskın olduğu ifade edildi.

Bu varyantın da alt tipleri olduğuna dikkat çekilerek, aşıların yeni çıkan varyantlara karşı etkinliği giderek azalıyor, bu nedenle hem orijinal virüsü hem de Omicron varyantını içeren “bivalent” yeni nesil bir mRNA aşısı geliştirildi. ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bivalan yani bivalan aşı ülkemizde henüz yok.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, Kovid-19 aşılarının hastalığın yayılmasını azalttığı ve hafif bir rahatlama sağladığı ancak hastalığı tamamen engelleyemediği kaydedildi.

“Ciddi hastalık ve ölümleri azalttığı açıkça bilinen Kovid-19 aşılarının başta risk grubundakiler olmak üzere çocuklar dahil tüm topluma uygulanması büyük önem taşıyor.

Aşı hayat kurtarır. Kovid-19 pandemisinde güvenilir ve etkili aşılar sayesinde küresel düzeyde milyonlarca hayat kurtarılırken, on milyonlarca insanın hastaneye kaldırılmasının önüne geçildi. Sağlık Bakanlığı hızlı bir şekilde bivalan mRNA aşılarını ve 12 yaş altı çocuklara kullanılabilecek aşıları ücretsiz olarak sağlamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu