Ekonomi

Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100, haftaya %0,57 artışla 5013,16 puanla başladı.

BIST 100 endeksi geçen hafta 4.601 – 5.416 puan aralığında hareket ettikten sonra haftayı %6,68 düşüşle 4.984,86 puanda tamamladı.

Haftaya hafif alıcılarla başlayan Borsa İstanbul’da ilk dakikalarda alımlar devam etti. açılışta bankalar %1,5 artışla öne çıkan endeks oldu. daha sonra KOBİ, Gıdave telekomünikasyon%1 bandında bir artışla geldi. Elektrikve faktoringÖte yandan haftaya olumsuz başlayan şubeler de oldu.

TCMB, zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitti. Yeni düzenleme ile 3 aydan uzun vadeli TL mevduatlar için zorunlu karşılık oranı %3-6’dan %0’a düşürülmüştür. Ayrıca zorunlu karşılık oranı, 6 aydan uzun vadeli ve borç çevirme oranı %100’ün üzerinde olan yabancı para cinsinden borçlanmalar için 2023 yılı sonuna kadar %0 olarak belirlendi.

Yeni düzenleme ile sisteme yaklaşık 20 milyar TL likidite aktarılması bekleniyor. Düzenlemenin bankaların TL fonlama maliyetlerini düşürerek 2023 yılında bankacılık bölümünün kârlarına olumlu etki etmesi beklenebilir.

Ana bölümlerin ortasında Sanayi%0,5, hizmet%0,23 ve finansGüne %0,73 artışla başladı.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır bugün borsa yorumundadedim:

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında ZORLAMA, TUKAŞ, AEFESAçılışta hisseler en yüksek fiyat artışıyla başladı. ODA, haftaya %7 bandında fiyat kaybıyla başlayarak geride kaldı AYDEMve ENJSA%1’e yakın maliyet kaybıyla geldi.

Dış piyasalarda Asya endeksleri sabah saatlerinde olumlu seyretti. ABD ve Avrupa borsaları da haftayı pozitif kapattı. Günün ilk saatlerinde ABD vadeli işlemleri hafif olumsuz olurken, Avrupa vadeli endeksleri karışık bir seyir izledi.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu