Ekonomi

Avrupa kripto varlıklar için vergi istiyor

Avrupa Parlamentosu (AP), Strasbourg’da düzenlenen toplantıda Avrupa Birliği’nin (AB) ortak borçlarının ödenmesi ve çeşitli programların finanse edilmesi için teklif getirdi.

Buna göre şirketler, finansal süreçler ve kripto varlıklar vergilendirilecek.

AP’li milletvekilleri, bütçeye yeni özkaynak getirilmesi konulu raporu 199 “hayır” oyuna karşın 356 “evet” oyu ile kabul etti.

Raporda, öz kaynakların AB’nin toparlanma programının geri ödemelerini ve borçlanma maliyetlerini karşılamaya yetmeyeceği belirtildi.

AB EN AZ 15 MİLYAR EURO ÖDEYECEK

Raporda, toparlanma programı çerçevesinde AB’nin 2058 yılına kadar yılda ortalama en az 15 milyar avro ödemek zorunda kalacağı hatırlatıldı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yarattığı ekonomik ve sosyal şok ve enflasyonun AB bütçesini ağır etkilediğine dikkat çekilen raporda, AB’ye ek gelir kaynakları sağlanmasının önemine dikkat çekildi.

YENİ KAYNAKLAR BULUNACAK

AB bütçesinin, kurtarma programı kapsamında oluşan borcu, yatırımları ve diğer Birlik programlarını tehlikeye atmadan geri ödemek zorunda kalacağı hatırlatılan raporda, AB bütçesi için kurumlar vergisi, finansal işlem vergisi, sonda karbon vergisi, kripto varlık gibi çeşitli yeni gelir kaynaklarının yer aldığı belirtiliyor. vergi ve ek ulusal katkıların getirilmesi talep edildi.

AB Komisyonu’nun Birlik bütçesine ek gelir sağlayacak yasa teklifini bu yıl açıklayarak üye ülkeler ve AP’nin onayına sunması bekleniyor.

AB YILLIK BÜTÇE

Şu anda AB’nin yıllık bütçesi 160 ile 180 milyar avro arasında değişiyor.

AB bütçesindeki gelir kalemleri çoğunlukla üye devletler tarafından sağlanan ulusal katkılardan oluşmaktadır. Ayrıca gümrük vergileri ve KDV’nin bir kısmı ve geri dönüştürülemeyen plastikler AB bütçesine aktarılıyor.

KURTARMA PROGRAMI

Komisyon bu kaynağı üye ülkelere hazırladıkları yatırım ve iyileştirme planları doğrultusunda uygun koşullarda kredi ve hibe olarak dağıtmaktadır. AB, kurtarma programını finanse etmek için 2026 sonuna kadar yaklaşık 800 milyar avroluk tahvil ihraç etmeyi planlıyor.

haber-harran.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu