Ekonomi

Asrın felaketinin yaraları asrın birlikteliğiyle iyileşiyor! 2 ayda 75 bin…

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli depremin ardından yüzyılın felaketinin vurduğu illeri canlandırmak için ilk andan itibaren harekete geçen devlet; Aradan geçen bir yılın ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bölgenin eski güzel günlerine döndürülmesi için yoğun çaba harcıyor.

Bakanlık, 11 ildeki 930 şantiyede 110 bin 450 işçiyle gece gündüz çalışmalarını sürdürüyor. İnşaatı tamamlanan ve mülkiyeti belirlenen 46 bin konut teslim ediliyor. Mart ortasına kadar 75 bin konutun hak sahiplerine teslim edilmesi planlanırken; Bakanlık iştiraki İLBANK’ın vereceği hibe ile depremden zarar gören illerin altyapısı yenileniyor.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve tarihe ‘yüzyılın felaketi’ olarak geçen depremin üzerinden bir yıl geçerken; Bakanlık, 11 ildeki 930 şantiyede 110 bin 450 çalışanıyla gece gündüz çalışmalarını sürdürüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 11 ili doğrudan, toplamda 18 ili etkileyen depremin ilk anından itibaren hasar tespit çalışmalarına başladı. 6 milyondan fazla ayrı bölüm incelendi. Hasar tespit çalışmalarına göre 680 bin konut ve 170 bin ticari alandan oluşan 850 bin bağımsız bölüm ağır hasar görerek kullanılamaz hale geldi.

REZERV ALANLARDA 207 BİN KONUT İNŞA EDİLİYOR

Bakanlık ilk etapta depremzedeler için konteynerler aracılığıyla geçici barınaklar ve işyerleri inşa etti. Temelleri yeniden tespit edilen rezerv alanlarında inşaat faaliyetlerine başlandı. Şu anda rezerv alanlarında 207 bin konutun inşaatı hızla devam ediyor. Ayrıca şehrin hafızasını barındıran sağlam temeller üzerindeki 50 bin konutun etüdü yapılmış olup, 50 bin konutun da kademeli olarak inşaatı yapılıyor.

50 BİN ÇELİK KÖYÜ EVİ YAPILIYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki başkanlığında 15 Eylül 2023 tarihinde düzenlenen ‘Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’ sonuç bildirgesinde, afet bölgesindeki çelik köy evlerinin üretimine 15 Eylül 2023’te başlandı. ‘Çelik konstrüksiyondan köy evleri yapılması’ önerisi. Şu anda 50 bin çelik köy evinin ihalesine başlandı, bir kısmının ihalesi devam ediyor.

İNŞAATI DEVAM EDEN KONUT SAYISI 307 BİNE ULAŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde deprem bölgesinde ve ihale aşamasında üretilen konut sayısı 307 bin 66’ya ulaştı.

GELİŞİM PLANLARI VE UYGULAMALARI GEDAŞ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR

Deprem bölgelerinde zemin etüdü, kentsel tasarım ve mimari proje, imar planı ve uygulamaları, vatandaşların bilgilendirilmesi ve uzlaşmaya yönelik mikrobölgeleme ve zemin etüt çalışmaları Bakanlığın koordinasyonunda GEDAŞ tarafından yürütülmektedir.

46 BİN KONUT DEPREM HASTALARINA TESLİM EDİLİYOR

TOKİ Emlak Konut ve İnşaat İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bölgede üretimi devam eden afet evleri ve köy evlerinin teslimatları başladı. Hatay’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 3 Şubat’ta düzenlenen konut teslim töreninin ardından, TOKİ ve İnşaat İşleri tarafından Gaziantep’te inşa edilen kalıcı konutlar, 4 Şubat’ta hak sahiplerine teslim edildi.

Şubat ayında toplam 45 bin 901 konutun kura çekimi tamamlanarak depremzedelere teslim edilecek.

2 AYDA TESLİM EDİLEN KONUT SAYISI 75 BİNE ULAŞACAK

Mart ortasına kadar 30 bin konut için daha kura çekilecek. 2 ay sonunda toplam 75 bin 364 konut tamamlanarak depremzedelere teslim edilecek.

YERİNDE DÖNÜŞÜM İLE MAHALLE KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da evleri yıkılan depremzedelerin arazilerinden uzaklaşmamaları için projeler hayata geçirdi. ‘Yerinde dönüşüm’ kampanyasıyla afetzedelere yardım sağlandı. Depremzedelerin bir an önce güvenli yuvalara, sıcak yuvalara ulaşması amacıyla başlatılan kampanya kapsamında 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli ve faizsiz hibe ve krediler veriliyor. Etüdlerin yapıldığı sağlam alanlarda inşaat faaliyetlerinin planlandığı Yerinde Dönüşüm projesine başvurular 255 bine ulaştı. Yerinde Dönüşüm projesi kapsamında, TOKİ güvencesinde, hibe ve kredi desteği alarak, Bakanlık kontrolünde, zemin etütleri ile sağlam temeller üzerinde kendi konutlarını inşa etmek isteyen yaklaşık 15 bin vatandaş, inşaatına başladı. işlem.

BAKANLIK ŞEHİR MERKEZLERİNDEKİ KALDIRMALAR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, depremden etkilenen kentlerin meydan ve ana caddelerine özel önem veriyor. Bu bağlamda kent meydanları; Tarihi ve kültürel varlıkların korunması ilkesiyle yeniden canlandırılıyor. Özellikle depremden en çok etkilenen il ve ilçelerde meydanlar ve meydanlara giden ana caddeler Bakanlık tarafından yeniden canlandırılıyor. Bu kapsamda Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya’da hummalı çalışmalar sürüyor. Tarihi eserler korunurken, kent meydanları da afetlere dayanıklı bir biçimde yeniden canlandırılıyor.

İLBANK ÜZERİNDEN YEREL YÖNETİMLERE 56 MİLYAR TL HİBE DESTEĞİ SAĞLANIYOR

Ayrıca depremden etkilenen 11 ilde; İLBANK aracılığıyla yerel yönetimlere içme suyu, atık su, kanalizasyon ve arıtma tesisleri gibi altyapı projelerine 56 milyar TL hibe desteği sağlanıyor. Proje çalışmaları şu anda devam ederken, altyapı çalışmaları da bu yaz başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu