Haber

AP Başkan Yardımcısı yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Federal Başsavcılık tarafından yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında 5 kişi gözaltına alındı. 16 eve yapılan baskınlarda 600 bin euro nakit para ile bazı cep telefonlarının ele geçirildiği belirtilirken, gözaltına alınanlar arasında Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı Eva Kaili’nin de olduğu belirtildi.

Panhalenik Sosyalist Hareket (PASOK) üyesi Kaili’nin Cuma akşamı partiden ihraç edildiği ve AP üyeliğinin derhal askıya alındığı kaydedildi. Federal Savcılıktan yapılan açıklamada, kara para aklama ve yolsuzluk suçlamalarının soruşturmanın merkezindeki hata örgütüne yöneltildiği, örgütün ekonomik ve siyasi kararları etkilemeye çalıştığından da şüphelenildiği belirtildi. Parlamento bir süreliğine bir körfez ülkesi aracılığıyla. Basında yer alan haberlerde şüphelerin odağındaki ülkenin Katar olduğu iddia edilirken, parlamentoda etkili bazı isimlere nakit ve mali ikramiyeler verildiği kaydedildi.

Katar ile ilgili övgü dolu sözler

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Kaili, 21 Kasım’da Katar’ın ev sahipliğinde AP’de düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda yaptığı konuşmada organizasyonu övdü ve kupayı, spor diplomasisinin bir ülkedeki tarihi dönüşümde rol oynayabileceğinin kanıtı olarak nitelendirdi. reformları arap dünyasına ilham veren ülke. . Kaili, Katar’ın iş hukuku açısından da öncü olduğunu savundu. AB’nin Katar Büyükelçisi Cristian Tudor, Twitter hesabından Kaili’nin bu konuşmadan önce Katar Çalışma Bakanı Semih Al Marri ile görüştüğünü yazdı.

44 yaşındaki Kaili, 2014’ten beri AP üyesi ve 2022’den beri Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor. 2004-2007 yılları arasında haber spikeri ve gazeteci olarak çalıştığını belirten Kaili, daha sonra Yunanistan’da halkla ilişkiler uzmanı olarak çalıştı.

AP sözcüsü yürütülen soruşturmayla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, sorumlu kurumlarla tam işbirliği sağlanacağının altı çizildi.

dpa, Reuters / SÖ,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu