Haber

132 yılda tamamlanan taş yol kaderine terk edildi

132 yılda tamamlanan taş yol kaderine terk edildi

ERZİNCAN 132 yılda tamamlanan ve Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Kemaliye ile Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı bazı köylere ulaşımı sağlayan 7 kilometrelik taş yol bakımsızlıktan adeta terk edildi. Taş yolda yaşanan zorluklar nedeniyle ulaşımın zorlaştığını belirten vatandaşlar, yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.

Köylüler önce Kemaliye ilçesini İç Anadolu’ya bağlamak için 1870 yılında Karanlık Kanyon’un kayalıklarında yapımına başlanan taş yolda çalıştı. İlkel aletlerle taşları yontan köy halkı, zaman zaman devletin de desteğiyle çalışmalarını sürdürmüş. 1991-1999 yıllarında Erzincan Valisi olan Recep Yazıcıoğlu tarafından yapımına destek verilen taş yol, 132 yıllık çalışmanın ardından 2002 yılında ulaşıma açıldı. Çeşitli büyüklüklerde 38 tünel ve çok sayıda keskin viraj ve uçurumun bulunduğu 7 kilometre uzunluğundaki taş yol; Gümüş Çeşme, Yeniköy, Ağıl, Gözaydın, Sandık köyleri ile Çaltı, Ağıllar, Harmankaya ve Lisanlı mezralarında yaşayanlar tarafından kullanılmaktadır. Kemaliye ile Divriği ilçelerini birbirine bağlayan taş yol üzerinde kış aylarında ulaşım da sıkıntılı. Özellikle Kemaliye ilçesine bağlı köy ve mezralarda yaşayanlar, tünellerde biriken sular nedeniyle zorluk yaşıyor.

‘Yetkililerden çözüm bekliyoruz’

Her kış ve bahar aylarında yol ile ilgili düşünceler yaşadıklarını belirten Sandık Köyü Muhtarı Duran Özgüla, “38 tünelden oluşan bu yolun 7 kilometresi bozuk. Taş yolun 7 kilometrelik kısmı tamamen bozuk. kış aylarında kapalı. Köylerde yaşayan halk ilçeye ulaşmak için uzak yolları kullanmak zorunda kalıyor. 7 kilometrelik ulaşımı engelleyen yolun bir an önce yapılmasını istiyoruz” dedi.

‘Yola müdahale edilmesi gerekiyor’

Son yılların en yoğun yağışının yaşandığı bölgedeki taş yol yeniden su ile doldu. Hizmete açıldığından beri bakım ve onarım yapılmadığı öne sürülen yolda, sürücüler suların biriktiği tünellerden geçmeye çalışıyor. Gümüşçeşme Köyü Muhtarı Halit Uzun, yoldan şikayetçi olduğunu belirterek, “Kemaliyeliler Taş yolu merhum Vali Recep Yazıcıoğlu’nun gayretleriyle yapılarak hizmete açıldı.

Yolun trafiğe açılmasının ardından bugüne kadar herhangi bir çalışma, bakım ve onarım yapılmadı. Bu yol bizim için çok değerli, 8 köy ve mezraya ulaşım sağlıyor. Ama bize hizmet etmenin yolu acı çekmenin yoluydu. Bölgede yaşayan insanlar mağdur. Yoldaki su birikintileri sürücüleri zorluyor. Bu yol çok kötü bir yer. Yolu güzelleştirmek için defalarca başvurduk ama sesimizi duyuramadık. Dilekçelerimizin sonucunu alamadık. Buradan yetkililere sesleniyorum. Bu yol bizim için çok değerli, bu yola bir an önce müdahale edilmesi gerekiyor. Bu yolun yapılması gerekiyor” dedi.

haberaltindag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu